Od svih koraka u čišćenju i nezi lica, čini se kako je tonik najlakše i najbezbolnije preskočiti. Bilo da ste pristalica micelarnih voda, uljanih skidača ili gelova za umivanje, stiče se utisak da je to još jedan korak koji, na kraju, i nije nužan. Opravdanost njegove upotrebe je takođe stavljena pod znak pitanja. Naime, oduvek se smatralo da su tonici tu da vrate optimalan pH kože koji je po pravilu narušen sapunima i drugim agrasivnim čistačima. Danas, kada su savremeni čistači pH neutralni, čini se kako je tonik izgubio svoju prvobitnu ulogu.
Ipak, današnji tonici su otišli korak dalje od prostog čišćenja lica i balansiranja kiselosti. Svakako, oni će očistiti pore i ukloniti i poslednji trag šminke, ali će isto tako pripremiti kožu za dalju negu. Razni ovlaživači, antioksidansi i antibakterijski sastojci su sada vrlo prisutni u ovim proizvodima. Reklo bi se da tonici više nisu poslednji korak u čišćenju, već prvi korak u nezi.
Koji tonik ćemo odabrati zavisi od tipa kože i problema koje tretiramo. Na primer, koži sklonoj bubuljicama i aknama prijaće tonici sa salicilnom i drugim kiselinama, a za suvu kožu poželjni sastojci su glicerin ili prirodna ulja i nije neobično da tonici za ovaj tip kože imaju mlečnu teksturu.
Kada govorimo o Weleda toniku, u deklaraciji stoji da revitalizuje i balansira kožu nakon čišćenja, te da je namenjen svim tipovima kože. Cena za 100 ml je oko 1100 dinara, a može se naći u apotekama i prodavnicama zdrave hrane.
Plava linija je namenjena čišćenju i toniranju lica, pa tonik dolazi u tamnoplavoj staklenoj bočici osetne težine. Miris je slatko-gorak, biljni, nešto jačeg inteziteta, a boja tečnosti smeđa.
Kako je tečan poput vode, najlakše ga je naneti na blaznicu i preći temeljno preko lica. Kožu ostavlja matiranom i umirenom, a nakon minut-dva i blago zategnutom. Pore izgledaju čistije i umanjene, lice je glatko na dodir. Moguće je da se javi blago peckanje na mestima gde je koža oštećena, ali vrlo brzo prođe.
Za mene, Weleda tonik spada u nešto “jače”, pa smatram da će najviše prijati masnoj koži. Na mojoj mešovitoj koristim ga povremeno kao deo noćne nege u danima kada nosim nešto teže pudere ili dosta šminke. Odlično se pokazao i u situacijama zvanim “nemirni prsti” – ukoliko sam čačkala nepravilnosti na licu, vrlo rado upotrebim Weledin tonik na tim mestima.
Sastav je jednostavan, pored vode tu je i alkohol za koji znam da ga mnogi izbegavaju, ali u prirodnim tonicima on je prisutan kao konzervans i sredstvo za ekstrakciju biljaka. Divlja ruža tj. šipak ima sposobnost skupljanja pora baš kao i Hamamelis koji umiruje, osvežava i deluje protivupalno. Limun ima pročišćavajuća svojstva, zateže kožu i bogat je vitaminom C.
Utisak je da Weleda tonik za lice lepo tonira i pozitivno utiče na celokupan izgled i stanje moga lica, te bi i druge vlasnice mešovite kože mogle da vide dobre efekte uz korišćenje po potrebi. Ipak, preporuka za njega ide prvenstveno ljubiteljima prirodne kozmetike koji svoju kožu opisuju kao masnu ili mešovito-masnu i prilično otpornu.
Da li smatrate da su tonici samo jedan korak više, ili ste redovan korisnik istog? Koji tonik trenutno koristite?
2 Comments
Ovakve fotke samo ti znaš da napraviš, garantujem. Nešto lepše nisam videla :-) Nikako da šansu pružim Weledi, iako me jako privlači svojim sastavom. Baš kao što si napisala, tonike sam potpuno zapostavila zbog micelarnih i drugih preparata. Ali to pripisujem samo svojoj lenjosti, dok smatram da su oni i dalje osnovni korak u nezi kože.
Draga moja Marija, hvala ti puno <3 <3 <3
Weleda polako zauzima sve više prostora kod mene, preporuka i za proizvode namenjene telu :)